.:: Návštěvní kniha ::. .:: Schejbal.cz ::. .:: Reklama ::. .:: Kontakty ::.
.::... Vinná réva

::. bílé odrůdy
::. modré odrůdy
::. vinařské oblasti
::. statistiky

.::... O víně

::. původ a historie
::. klasifikace vín
::. víno a zdraví

.::... Víno a stolování

::. přípitek
::. sklenky na víno
::. pořadí vín
::. teplota vína
::. kdy víno otevřít
::. degustace

.::... Víno a jídlo

::. volba vína
::. víno a sýry
::. kuchařka

.::... Zajímavosti

::. nej, nej, nej...
::. pranostiky
::. patroni vinařů
::. vinařský slovník
::. vinařský zákon

.::... Navštívilo nás...
[CNW:Counter]  čtenářů
 
.:: Modré odrůdy
.::... Anketa
.::... Aktuální počasí
 
 
 
 

Agni

Moravská odrůda vyšlechtěná z odrůdy André a Irsai Oliver. Plné víno s muškátovým aroma. Do Listiny povolených odrůd v ČR zapsána roku 2001.

Alibernet (oděskij čornyj)

Vyšlechtěna ve VÚ v ukrajinské Oděse roku 1950 kombinací odrůd Alicante Bouschet a Cabernet Sauvignon. Pěstuje se v malé míře u nás i na Slovensku. Je barvířka. Dužninu má s kabernetovou příchutí. Víno má v dobrých ročnících intenzivní kabernetový buket a vysokou barvu. Do Listiny povolených odrůd v ČSSR zapsána roku 1975.

André

Kříženec Frankovky a Svatovavřineckého. Odrůda vyšlechtěna Ing. Horákem ve Velkých Pavlovicích. Pojmenována byla podle Ch. K. Andrého, který založil první spolek pro šlechtění ovoce na světě. Hojně je pěstován v brněnské, mutěnické, bzenecké oblasti, také v Podluží. Víno této odrůdy bývá kvalitní, harmonické, plné s intenzivní červenou barvou a s odrůdovým aroma. Má vyšší kyseliny a je tak vhodné pro delší ležení. Platí zde pravidlo čím déle, tím lépe. Do Listiny povolených odrůd v ČSSR zapsána roku 1980.

Ariana

Odrůda vzniklá křížením Ryzlinku rýnského a Svatovavřineckého spolu s Zweigeltrebe vznikla ve Velkých Pavlovicích. Ing. Zatloukal a Ing. Michlovský vyšlechtili plné harmonické víno. Do Listiny povolených odrůd v ČR zapsána roku 2001.

Cabernet Moravia

Odrůda Cabernet Franc s Zweigeltrebe vyšlechtěná Lubomírem Glosem na Moravě, má cabernetové aroma. Do Listiny povolených odrůd v ČR zapsána roku 2001.

Cabernet Sauvignon

Jeho vznik byl náhodný, opylením odrůdy Cabernet Franc pylem odrůdy Sauvignon. V 16. století se s velkou zásluhou kardinála Richelieu rozšířil v Bordeux.

Ve světě se stal nejmódnější z červených odrůd. Pro svou jakost a dlouhodobou uchovatelnost získává nejvyšší uznání. Vína mají vysoký obsah červeného barviva. Typické je černo-rybízové aroma, občas i s travnatou příchutí. Při zrání na sudech barrique získává nejvzácnější tóny zralosti a plnosti. Do Listiny povolených odrůd v ČSSR zapsána roku 1980.

Frankovka

Původ této odrůdy není zcela jasný, možná je zemí původu Dolní Rakousko nebo Chorvatsko. Dnes je rozšířená především právě v zemích Rakousko-Uherska. U nás jsou nejznámější vína z oblasti Velkých Pavlovic. Dále pak je známá oblast bzenecká, strážnická, brněnská a Podluží. Víno se nejlépe hodí ke zrání na lahvi. Je tvrdší s čerstvou kyselinou. Do Listiny povolených odrůd zapsána roku 1941.

Merlot

Odrůda křížená z cabernet sauvignon, má tmavou barvu. Pochází z Francie, u nás byla do Listiny povolených odrůd zapsána roku 2001.

Modrý Portugal

Není zcela jasné, jestli je portugalského původu. Roku 1772 byl dovezen z Portugalska do Rakouska od konce 18. století se vyskytuje také na Moravě. Víno má nižší barvu, je lehčí. Nemůže se uchovávat více let. Také se používá do směsí se Svatovavřineckým a Frankovkou. Nejvíce je v mělnické a litoměřické oblasti, na Moravě pak ve velkopavlovické oblasti. Do Listiny povolených odrůd zapsána roku 1941.

Neronet

Z odrůd Svatovavřinecké, Modrý Portugal a Alibernet byla vyšlechtěna prof. Krausem v Lednici. Je pěstována na Moravě. Je barvířka která dozrává dříve než Alibernet. Chuť je nevýrazná, proto neovlivňuje odrůdový charakter vína. Dodává směsím hebkost a plnost a špetku jižního charakteru. Do Listiny povolených odrůd v ČR zapsána roku 1991.

Rulandské modré či Burgundské(Pinot noir)

Jeho původ je v Burgundsku, kde se pravděpodobně vyselektoval ze západoevropské révy v době starého Říma.

První záznamy se objevují již v 9. století. Do Čech byl dovezen Karlem IV. ve 14. století. Mostecká, roudnická, znojemská a mutějovická oblast má největší podíl u nás. V současné době je vysoce ceněno na celém světě. Mutací z něj vzniklo Rulandské šedé a toho poté Rulandské bílé.

Víno charakterizuje světle granátová barva, která v neplné sklence, jestliže se nahne na stranu, má okraj zlatově cihlovou barvu. Je to plné, jakostní, kořenité s hořkomandlovým tónem chuti. Je vhodné ke zrání na sudech a lahvi, čímž se docílí švestkového nádechu lahvové zralosti. Má větší obsah kyselin. Do Listiny povolených odrůd zapsána roku 1941.

Svatovavřinecké (Saint Laurent )

Původ není jasný. Snad pochází z Francie jako semenáč burgundských odrůd a odtud se dostalo i k nám. Dnes se pěstuje jen v Rakousku a v naší zemi, a to zejména v roudnické, mostecké, brněnské a bzenecké vinařské oblasti. Víno je hrubší s vyšším obsahem kyselin, méně harmonické, ale u nás velmi oblíbené. Do Listiny povolených odrůd zapsána roku 1941.

Zweigeltrebe

Kombinace odrůd Svatovavřinecké a Frankovky byla vyšlechtěna ředitelem rakouské vinařské školy Dr. Fritzem Zweigeltem v roce 1922. V Rakousku je nejvíce pěstovanou odrůdou. K nám byla dovezena v druhé polovině 60. let. Vína jsou v prvním roce hrubší, ale po vyzrán í dostávají harmonii a pevnost. Do Listiny povolených odrůd v ČSSR zapsána roku 1980.


 
 
© Všechna práva vyhrazena pro Vinex.cz 1999-2007