.:: Návštěvní kniha ::. .:: Schejbal.cz ::. .:: Reklama ::. .:: Kontakty ::.
.::... Vinná réva

::. bílé odrůdy
::. modré odrůdy
::. vinařské oblasti
::. statistiky

.::... O víně

::. původ a historie
::. klasifikace vín
::. víno a zdraví

.::... Víno a stolování

::. přípitek
::. sklenky na víno
::. pořadí vín
::. teplota vína
::. kdy víno otevřít
::. degustace

.::... Víno a jídlo

::. volba vína
::. víno a sýry
::. kuchařka

.::... Zajímavosti

::. nej, nej, nej...
::. pranostiky
::. patroni vinařů
::. vinařský slovník
::. vinařský zákon

.::... Navštívilo nás...
[CNW:Counter]  čtenářů
 
.:: Bílé odrůdy... R-Z
.::... Anketa
.::... Aktuální počasí
 
 
 
 

Rulandské bílé (Pinot blanc)

Odrůda, která vznikla z Rulandského šedého je pěstována v Alsasku od 14. století. K nám byla zřejmě dovezena cisterciány z Burgunska. Od roku 1941 do 1993 byla v LPO zapsána jako Burgundské bílé, nyní je pojmenována podle Johana Rulanda, který se zasloužil o rozšíření Burgundského šedého v Německu. Udržuje si 5% podíl i přes vysokou konkurenci, jakou má v Chardonnay. Nadprůměrně je zastoupeno v bzenecké, slovácké, pražské, znojemské,mostecké a litoměřické oblasti. Víno je plné, extraktivní s vyššími kyselinami.

Rulandské šedé (Pinot gris)

Odrůda vzniklá pupenovou mutací Burgundského modrého. Rozšířila se po celé Francii a zvláště do oblasti Champagne. K nám se dostala ve 14. století společně s Rulandským modrým. Nejvíce pěstované je v oblasti mělnické, mostecké, znojemské a velkopavlovické. Vína jsou plná, neutrální, zlatavé barvy, a protože hrozny mají vysokou cukernatost jsou i se zbytkovým cukrem. Prodává se jako odrůdové víno, ale používá se i do směsí pro výrobu známkových vín bílých i červených. V minulosti mohla být nazývána Tokayer. Do Listiny povolených odrůd zapsána roku 1941.

Ryzlink rýnský

Tato odrůda pochází z Německa. Původ této odrůdy zatím není známý, ale domněnkou je, že byla vyselektována v okolí horního toku Rýna z révy lesní. Genová analýza říká že křížením odrůd Heunisch a Tramínu. Je pokládána za nejkvalitnější odrůdu severních oblastí. Rozšířena je po celém světě. U nás byla podle jednoho pramene rozšířena řádem sv. Benedikta v 17. století. Podle jiného byl k nám dovezen již ve 14. století za vlády Karla IV. Největší podíl má v oblastech žernosecké, znojemské, bzenecké, uhersko-hradišťské i mutějovické, dále pak v oblasti Podluží. Víno vyniká jemností, kořenitostí, harmonií s výraznější, ale atraktivní kyselinou. Má delikátní až broskvové aroma, které zaujme nevtíravým, a přece dlouho trvajícím vjemem. Do Listiny povolených odrůd zapsána roku 1941.

Ryzlink vlašský

Původ není jednoznačný. Pěstuje se v jihovýchodní Evropě, u nás spíše na Moravě, jelikož pro český kraj je sběr příliš pozdní. Je třetí nejčastěji pěstovanou odrůdou v ČR. Nejvíce je pěstován ve vinařské oblasti mikulovské a v Podluží. Vína jsou příjemně svěží s vysokým obsahem kyselin, které vybízejí k pití. Často se díky obsahu kyselin používá do směsí a k výrobě šumivých vín. Do Listiny povolených odrůd zapsána roku 1941.

Sauvignon

Pochází z francouzské oblasti Bordeaux. Pěstuje se ve většině vinařských zemí světa. Je zastoupen v hojné míře i na Moravě a to zejména ve znojemské vinařské oblasti, kde se sází od padesátých let. Vína z této odrůdy jsou většinou suchá a pijí se mladá i zralá. Mají intenzivní aroma připomínající angrešt, černý rybíz nebo čerstvou trávu a kopřivy, díky tomu dobře identifikovatelné. Ve zralosti dostávají aroma zralých broskví. Ve světě se vína této odrůdy těší velké oblibě a to hlavně typy vyráběné s nádechem vůní dubových sudů - barrique. Do Listiny povolených odrůd v ČSR zapsána roku 1952..

Sylvánské zelené

Zemí původu je zřejmě Rakousko, kde tato odrůda asi vznikla samovolným opylením Tramínu červeného pylem krajové odrůdy Rakouské bílé. Je především zastoupena v roudnické a čáslavské oblasti. Víno je poměrně neutrální, po vyzrání na lahvi velmi harmonické a plné. Toto suché víno ke výborné pro společenské události, neboť jeho konzumace neunavuje. U nás se pěstuje od středověku, hlavně v litoměřické oblasti. Do Listiny povolených odrůd zapsána roku 1941.

Tramín červený

Odrůda, u které se předpokládá její původ již ve starém Římě pod názvem Vitis aminea. Může také pocházet z oblasti jižních Tyrol, kde je dokumentován v 15. století v městečku Tramin, (dnes se tam pořádají mezinárodní přehlídky Tramínu) a taktéž možné křížení z révy lesní. Víno je plné, vysoce aromatické a sladké. Velmi oblíbené je víno se zbytkovým cukrem. Pijí se jako aperitiv před obědem, ke sladkým desertům. Tramín je víno podávané jen v omezeném množství k významným příležitostem. Do Listiny povolených odrůd zapsána roku 1941.

Veltlínské červené rané (večerka)

Pravděpodobně je odrůdou pocházející z Itálie, kde patří k velmi rozšířené skupině odrůd nazývaných Malvasia. (Opylení sylvánského zeleného pylem Veltlínského červeného. )

K nám se mohla dovážet ve středověku z Itálie jako vína se zbytkem cukru. Památkou je rčení: " Je sladký jako malvaz." Do ČR se rozšířila z Rakouska. Nejčastěji se pěstuje v oblasti Mikulovska a Strážnicka. Víno je s nižším obsahem kyseliny a se slabším aroma. Používá se hlavně do směsí. Velmi rychle zraje, je vhodné ho pít mladé. Do Listiny povolených odrůd v ČSR zapsána roku 1952.

Veltlínské zelené

Patří ke starým odrůdám pocházejícím pravděpodobně z Itálie. Název Veltlín odkazuje k horské oblasti Valtellina v Itálii, nedaleko Švýcarských hranic. Dost možná má ale původ v Rakousku, kde je nejvíce rozšířeno, tvoří tam třetinu produkce. Bylo oblíbené také u císařského dvora ve Vídni.

U nás se pěstuje na Moravě a to zejména na Znojemsku, Mikulovsku, Velkopavlovicku a Podluží. Vína jsou charakteristické jemnou vůní podobnou lipovému květu, chutí slabě hořkomandlovou, příjemné kyseliny a harmonické. Dříve se prodávala většina v mladém stavu (pod víchou). Jsou oblíbena k dennímu stolování. Ředěna vodou jako vinný střik utiší žízeň. Do Listiny povolených odrůd zapsána roku 1941.

Veritas

Moravská odrůda ze Znojma vyšlechtěná křížením odrůz Ryzlink červený a Bouvierův hrozen. Harmonické víno s jemným ovocným aroma vyšlechtili pánové Cyril Míša a Miloš Zbořil. Do Listiny povolených odrůd v ČR zapsána roku 2001.


 
 
© Všechna práva vyhrazena pro Vinex.cz 1999-2007