.:: Návštěvní kniha ::. .:: Schejbal.cz ::. .:: Reklama ::. .:: Kontakty ::.
.::... Vinná réva

::. bílé odrůdy
::. modré odrůdy
::. vinařské oblasti
::. statistiky

.::... O víně

::. původ a historie
::. klasifikace vín
::. víno a zdraví

.::... Víno a stolování

::. přípitek
::. sklenky na víno
::. pořadí vín
::. teplota vína
::. kdy víno otevřít
::. degustace

.::... Víno a jídlo

::. volba vína
::. víno a sýry
::. kuchařka

.::... Zajímavosti

::. nej, nej, nej...
::. pranostiky
::. patroni vinařů
::. vinařský slovník
::. vinařský zákon

.::... Navštívilo nás...
[CNW:Counter]  čtenářů
 
.:: Bílé odrůdy... L-P
.::... Anketa
.::... Aktuální počasí
 
 
 
 

Lena

Moravská odrůda kterou vyšlechtili v Perné Ing. Michlovský a Ing. Zatloukal, zapsána v roce 2001. Je to kříženec Lipoviny a Irsai Oliveru.

Malverina

Vyšlechtěna v Perné na Moravě z odrůd Rakiš a Merlan. Do Listiny povolených odrůd v ČR zapsána roku 2001.

 

Műller-Thurgau

Vyšlechtěna v roce 1882 prof. Műllerem, který pocházel ze švýcarského kantonu Thurgau. Vznikla křížením Ryzlinku rýnského s Chrupkou bílou či Madlenkou královskou. U nás, stejně tak jako v Německu, je dnes druhou nejrozšířenější odrůdou. Rozšířený je i ve zbytku severních oblastí v Evropě. Jsou to vína s nižším obsahem kyseliny a s tím související harmonií a měkkostí, středně plná s příjemnými aromatickými látkami. V Čechách se pěstuje přes padesát let a vyniká výrazným, muškátově broskvovým aroma. Do Listiny povolených odrůd zapsána za protektorátu roku 1941.

 

Muškát moravský (MOPR)

Byl vyšlechtěn z odrůd Muškát Ottonel a Prachtraube v Polešovicích Ing. Křivánkem. Od roku 1987, kdy byl poprvé zapsán do LPO pod názvem MOPR se velmi rychle rozšířil. Podíl tvoří přes 2% a je tak nejrozšířenějším tuzemským křížencem. Je to raná odrůda s muškátovým aroma, má nižší obsah kyselin.

Muškát Ottonel

Zemí původu je Francie, kde byl vypěstován ze semene neznámého původu v 19 století . V Čechách a na Moravě se pěstuje již dlouho, ale je to pěstitelsky obtížná odrůda, a proto je postupně vytlačován Muškátem moravským. Jeho jemná muškátová vůně je považována za nejjemnější muškátový tón. Do Listiny povolených odrůd v ČSR zapsána roku 1952.

Neuburské

Pochází z Rakouska, kde se vyskytuje asi 150 let. U nás se rozšířilo po 1.světové válce na Moravě.

Traduje se o něm, že vzniklo náhodně. Při jarních oblevách vyplavil Dunaj otépku réví v Arnsdorfu, kde ji jeden sedlák zachytil. Réví se mu zalíbilo, a tak z něj vysadil řízky do své vinice. Na památku byl v Arsdorfu postaven pomník, do kterého bylo zazděno velké množství lahví Neuburského. Víno je charakteristické svou příjemně harmonickou, plnou a neutrální chutí. Při zrání na lahvi dostává jemně malinovou vůni. Na Moravě oblíbená odrůda je do Listiny povolených odrůd zapsána roku 1941.

Pálava

Vznikla v 50. letech 20. stol. a je křížencem odrůd Tramín červený a Műller-Thurgau. Víno je harmonické a plné, s aroma připomínající Tramín červený. Liší se v obsahu více kyselin a vůní připomínající vanilku. Pěstuje se nejvíce v oblastech mikulovska a znojemska. V LPO je odrůda od roku 1977. Vyšlechtil Ing. Veverka stejně jako Aurelius.


 
 
© Všechna práva vyhrazena pro Vinex.cz 1999-2007