.:: Návštěvní kniha ::. .:: Schejbal.cz ::. .:: Reklama ::. .:: Kontakty ::.
.::... Vinná réva

::. bílé odrůdy
::. modré odrůdy
::. vinařské oblasti
::. statistiky

.::... O víně

::. původ a historie
::. klasifikace vín
::. víno a zdraví

.::... Víno a stolování

::. přípitek
::. sklenky na víno
::. pořadí vín
::. teplota vína
::. kdy víno otevřít
::. degustace

.::... Víno a jídlo

::. volba vína
::. víno a sýry
::. kuchařka

.::... Zajímavosti

::. nej, nej, nej...
::. pranostiky
::. patroni vinařů
::. vinařský slovník
::. vinařský zákon

.::... Navštívilo nás...
[CNW:Counter]  čtenářů
 
.:: Bílé odrůdy... A-K
.::... Anketa
.::... Aktuální počasí
 
 
 
 

Aurelius

Kombinace Neuburského a Ryzlinku rýnského

Odrůda byla vyšlechtěna ing. Veverkou a ing. Zajíčkem. Roku 1983 byla zapsána do Listiny povolených odrůd. Zatím se pěstuje spíše v menším rozsahu, asi 0,1% na celkové ploše českých vinic. Největší podíl je v mikulovské oblasti. Víno je vysoce kvalitní, charakteru Ryzlinku rýnského.

Děvín

Slovenský kříženec Tramínu červeného a Veltlínského červenobílého dává aromatické, kvalitní víno. Do Listiny povolených odrůd v ČR zapsána roku 1998.

Chardonnay

Víno je na rozdíl od Rulandského bílého suché, (s mírně jablečnou vůní a chutí), více kořenitější, plnější s elegantnější kyselinou. Oproti Rulandskému je jakostnější, je vhodné k delšímu zrání na lahvi. Svědčí mu zrání v dubu. Tím získává hloubku, chuť i vůní, kterou jiným postupem nelze získat. Používá se také na výrobu nejjakostnějších sektů ve světě.

Odrůda, dříve pěstována s Rulandským bílým, byla od roku 1896 osamostatněna. V Čechách a na Moravě se pěstuje od nepaměti. Nejvíce pěstována v mikulovské oblasti. Do Listiny povolených odrůd v ČR zapsána roku 1994.

Irsai Oliver

Vyšlechtěna v Maďarsku ve 30. letech 20. století z Bratislavského bílého a Čabaňské perly. Šlechtitel Pál Kocsis. V Čechách je pěstována řídce (podíl je 0,8% na ploše vinic). Nejvíce se pěstuje ve velkopavlovické a mutěnické oblasti. Víno je kořenité, po vyzrání plné, muškátové. Má nedostatek kyselin, ale také má silné muškátové aroma, a proto se mísí jinými odrůdami. V LPO zapsán roku 1975. Dozrává brzy a lze využít jako stolní odrůdu.

Kerner

Německá odrůda pana Herolda z roku 1929. Vznikla křížením Ryzlinku rýnského a Trolínského. V listině povolených odrůd je v ČR od roku 2001.


 
 
© Všechna práva vyhrazena pro Vinex.cz 1999-2007